Cizojazyčné

Peter Morée (ed.), Protestants in the 20th century between Faith, Dreams, and Power

Kolektivní monografie autorů z Evropy a USA o vztahu východo- i západo-evropských protestantů ke komunistickému režimu s přihlédnutím k roli teologa J. L. Hromádky. Texty jsou v anglickém a německém jazyce. Vychází jako Communio viatorum 3/2012.

This book examines aims, motivations and hopes of Protestant theologians, church representatives and groups of the period of the Cold War for their decisions in the realm between church and state both parts of the divided Europe. Authors from various European countries and from the United States
bring case studies, critical analysis and eyewitness of events which concerned churches, the peace movement and political power. A special interest is paid to the Czech theologian Josef L. Hromádka and his wide international network.

Content:
PETER MORÉE, Protestants in the 20th Century between Faith, Dreams, and Power
JUHA MERILÄINEN, “WhoseDollar,HisReligion.” The WCC, the LWF and the Reconstruction of European Protestantism in the Early Cold War years, 1945–1948
ONDŘEJ MATĚJKA, A generation? A school? A fraternity? An army?
Understanding the roots of Josef Lukl Hromádka’s influence in the Czech Protestant milieu 1920–1948
PAVEL FILIPI, Das weltpolitische Dreieck in der Sicht Josef Lukl Hromádkas
JIŘÍ PIŠKULA, Zwischen Kirche und Staat. Spuren von Josef Lukl Hromádka in tschechischen Staatarchiven
PETER MORÉE, A Broken Man? Josef L. Hromádka in 1968 and 1969
CORNELIA VON RUTHENDORF-PRZEWOSKI, Die Kirchen in der DDR und die neuesozialistische Verfassung von 1968
KLAUS FITSCHEN, Von der Ostdenkschrift zu den Ostverträgen: Diskurse in der Evangelischen Kirche in Deutschland über die Entspannungspolitik Willy Brandts
ANDRÁS KORÁNYI, Zwei Herren dienen? Auf Wegen der Unsicherheit
vor und nach 1968 in Ungarn
LAURENS HOGEBRINK, The Ecumenical Movement and the Cold War. Lessons and Legacy
WERNER-CHRISTOPH SCHMAUCH, A homo politicus of Christian Background. Sketches of a 70-year political autobiography on two continents

Není už rozdíl? Keine Unterschiede mehr? No more difference?

obálka Není už rozdíl Sborník textů k pražské konferenci IEC nad tématy Společné zvládání bolestí minulosti a Kulturní, národní a křesťanská identita v Evropě
The texts on IEC topics Working together to overcome wounds of the past and Cultural, national and Christian identity

Texty o úloze multikulturalismu, postojích k přistěhovalectví, problémech chudoby a vztahu k bolestnému rozdělení, jež působí neléčená totalitářská a autoritativní minulost. Jednotlivé referáty jsou obvykle doplněny koreferátem účastníka z jiné církve a jiné země.
Mj. obsahuje texty: M. Hübner, Multikulturalismus – cesta vpřed, nebo slepá ulička? T. Drummond, Co je největší bolestí Velké Británie, M. Rozumek, Imigrace jako příležitost,
P. C. A. Morée, „Rány minulosti“ nebo „hojení vzpomínek“?, E. Vogelweith, Svědectví o smíření.
Většinu textů najdete pohromadě v češtině, angličtině, němčině, částečně i francouzsky a nizozemsky. Vhodné jako podklad pro rozhovor při mezinárodních setkání křesťanů.
IEC je neformální sdružení křesťanů z různých evropských zemí a konfesí, ke svým konferencím se schází jednou za dva roky.

K tisku připravili Bernard Martin a Tomáš Trusina
ISBN 978-80-86211-85-5; 128 str. A5, brož.

ROZPRAVA ZVLÁŠTNÍ / SAMENSPRAAK SPECIAL

O tom, co se děje kolem Hanse van der Horsta / Hans van der Horst centraal. Rozpravy/Samenspraak 2009

Další sborník z ediční řady Rozpravy/Samenspraak je vydán jako dík za celoživotní úsilí, jež na poli česko-nizozemských církevních kontaktů vyvíjí Hans van der Horst. V česko-nizozemské publikaci najdete texty z oboru biblistiky a mezicírkevních vztahů, studie, pojednávající širší souvislosti a proměny křesťanského kontextu v současné Evropě i osobní medailonky. Ve svém celku představují inspirativní sondu, co obnáší letité úsilí o spolupráci přes železnou oponu a mezi občany „starých“ a „nových“ zemí Evropské unie.
Autoři textů: Karel Deurloo, Jakub S. Trojan, Peter C. A. Morée, Gerhard Frey-Reininghaus, Arie Plaizier, Petr Brodský, Hebe Kohlbrugge, Jan A. Dus aj.

„Nemá Evropa raději růst zezdola, díky kontaktům, díky rozhovorům, díky setkáním, dokonce díky vánočním dopisům? Nezakouší v tom církev mnohem více jednoty, ekumenicity a katolicity než při velkých konferencích, o kterých mnohé sbory často ani neslyší?“ (Hebe Kohlbrugge)

80 str. (36 česky, 44 nizozemsky), brožura A5

Jaroslav Šimsa, ANGST UND HOFFNUNG

Německá verze knihy Úzkost a naděje.

Dopisy, sny, události, traktáty 1940 až 1945. Vězeňská korespondence a deníkové záznamy předválečného sekretáře Akademické Ymky. Dokument  zápasu o křesťanské a demokratické hodnoty navzdor nelidskosti nacismu. Jmenný rejstřík, obrazová příloha.

Dana Moree, HOW TEACHERS COPE WITH SOCIAL AND EDUCATIONAL TRANSFORMATION

Anglicky psaná práce zkoumá, jak aplikovat multikulturní výchovu v současném českém školství.

Peter C. A. Morée, KAPSTOKKEN AAN MOLDAU

Nizozemsky psaný „duchovní průvodce Prahou“. Zastavení na jednotlivých pražských lokalitách návštěvníkům přibližují pohnutá místa starších i nedávných českých dějin včetně jejich duchovního rozměru a interpretací. Obsahuje kapitoly Katedrála sv. Víta, Staroměstské náměstí, Betlémská kaple, Vyšehrad, Památník na Vítkově, Bílá Hora, Tři pražské opery, Ječná 7 a Charta 77, Nákupní ráj v Letňanech. Autor přednáší historii na Evangelické theologické fakultě. Zvláště doporučujeme těm, kdo udržují kontakty s nizozemskými partnery.

Ivan Urbánek, JOSEF

obálka Josef Soubor 123 kreseb tužkou v nichž umělec ojedinělé kreslířské poetiky medituje nad příběhem Josefa a jeho bratří. Objev pro všechny, kdo hledají bezprostřední setkání s biblickým vyprávěním. Biblický text v češtině i nizozemštině. Tištěno v Nizozemí.

váz., 256 s.    Akční sleva!

Podrobnější informace o autorovi