Peter Morée – Jiří Piškula, „NEJPOKROKOVĚJŠÍ CÍRKEVNÍ PRACOVNÍK“

Morée, Peter – Piškula, Jiří
„Nejpokrokovější církevní pracovník“

JLHProtestantské církve a Josef Lukl Hromádka v letech 1945–1969

Studie o postavení nekatolických církví v Československu po válce a za komunistického režimu.
Na základě badatelské práce v archivech církví, teologických fakult, státních i komunistických institucí a mezinárodních ekumenických grémií přinášejí nový pohled na poválečné a poúnorové poměry i na pohyb v letech šedesátých. Církve nevidí jen jako pasivní objekt více či méně represivní politiky, ale též jako spolutvůrce svých osudů.
Zvláštní pozornost věnují postavě mezinárodně uznávaného teologa a dlouholetého děkana Komenského evangelické bohoslovecké fakulty Josefa Lukla Hromádky. Zkoumají motivy jeho vstřícného přístupu ke komunistickému režimu i dopady jeho angažmá na orientaci a sebepochopení církví v Československu i na mezinárodní scéně.

Peter Morée působí na katedře církevních dějin ETF UK. Původní zaměření na českou reformaci a její předchůdce ho přivedlo k bádání, jak byly její motivy využívány (a zneužívány) v 19. a 20. století. Je členem českobratrské komise Cesta církve pro kritické zkoumání dějin církve za komunistického režimu.
Jiří Piškula se jako historik věnuje dějinám církve ve 20. století. Publikoval práci o dějinách Církve adventistů sedmého dne. V minulosti působil jako badatel na ETF UK, v současné době pracuje jako archivář.

400 s. 16×23cm, brož., ISBN 978-80-88060-03-1