Pijte z něho všichni. Kostel u sv. Martina ve zdi a víra v něm

kol.
Pijte z něho všichni. Kostel u sv. Martina ve zdi a víra v něm

obálka Pijte z něho všichni

Kostel u sv. Martina ve zdi má pro české protestanty zvláštní význam, před šesti sty lety tu bylo podle tradice obnoveno vysluhování večeře Páně podobojí.
Příběhy a zápasy lidí, kteří sem přicházeli, i kazatelů, kteří zde působili, odrážejí klíčové momenty našich dějin. Kostel byl důležitým místem nejen ve víru husitských zápasů, ale zrovna tak za II. světové války a v dobách nesvobody, které následovaly, pozoruhodné aktivity se k němu pojí i nyní.

Stavba původu románského pak prošla přestavbou v době gotické, renesanční i barokní. Za josefinských reforem byl kostel odsvěcen a svému účelu opět navrácen počátkem 20. století po rekonstrukci dle návrhu Kamila Hilberta. Od počátku padesátých let se tu začalo scházet společenství studentů.

Ve sborníku, který uspořádal evangelický farář Mikuláš Vymětal, najdete studie o obnoveném vysluhování podobojí v Praze 1414 z pera D. Coufala, o historické mentalitě, která tuto změnu provázela, i o jejích teologických a společenských souvislostech (P. Keřkovský, P. Hradilek). Odborníci i zasvěcení laici vyprávějí příběh kostela (M. Wernisch, M. Vymětal), podrobné vypsání několikerých stavebních proměn rozezní historii, skrytou za současnou podobou stavby a jejích varhan (P. Mikeska, T. Růžíčka). Odkazy na donátory, které připomíná množství erbů, komentuje A. Malinovský. Martin C. Putna předestře odkaz sv. Martina.

Několik dokumentů dá nahlédnout, jak se k událostem s kostelem spojeným vztahovali kazatelé v dobách válečných. Žijící pamětníci vzpomínají na zdejší osvobodivou atmosféru i pozoruhodné aktivity od konce let padesátých. V současnosti je zas kostel u Martina ve zdi místem, kde útočiště nacházejí příslušníci nejrůznějších menšin i zahraniční příchozí.

Zásadní texty se snoubí s historkami, dokumenty evokujícími každodenní život a vzpomínkami pamětníků. Ve spojení s bohatým fotografickým doprovodem vytváří sborník mozaiku, jež zve objevit mohorstevnatý příběh i současnost tohoto jedinečného místa.
Připojen je i anglický, francouzský, německý a ruský sumář.
V příloze najdou zájemci i vystřihovací model kostela.

Ve spolupráci s Pražským seniorátem ČCE vydalo EMAN Benešov 2014.
ISBN 978-80-86211-99-2
304 stran 23×23 cm s bohatým obrazovým doprovodem a barevnou přílohou, polotuhá vazba.

Akční sleva! Poslední ks na skladě

„Začali jsme podávat kalich nikoli ze své libovůle, nýbrž podle
původního ustanovení Božího Syna po dlouhých a zralých úvahách
s mistry a jinými milovníky Kristova zákona… Ustanovení Kristovo, jak je
zachovávala prvotní církev, to je základ, na němž stavíme.“
(Mikuláš Drážďanský)

„A když se u Martina ve zdi podává večeře Páně v tom prázdném
bílém presbytáři a všichni stojíme v kruhu jako bratři a sestry – mám
pocit, že je to opravdu, nejen formálně… ta večeře, kterou Ježíš chtěl,
abychom slavili na jeho památku.“
(Martin C. Putna)

„…a pijte z něho všichni posilu!“
(G. A. Molnár)