Kázání

Štěpán Hájek a hosté, 100× DESERT

100×DesertOd září 2006 pořádá evangelický farář Štěpán Hájek bohoslužby v klubu Desert. Čte z bible, káže a rozmlouvá se zajímavými hosty a k tomu hrají pozvaní muzikanti. Při příležitosti sté Bohoslužby Desert vychází mozaika kázání, rozhovorů (M. Bek, A. Elbel, A. Střížek a další) a fotografií, která odráží specifickou atmosféru těchto „bohoslužeb v hospodě“.

„...abychom lidem otvírali, aby zámky pukaly, mříže praskaly, aby vstup k těm nejkrásnějším věcem byl volný, pojďte všichni do radosti, do svobody božích dětí.“

Předmluva Břetislav Rychlík. Fotografický doprovod Ivan Cimr a Ben Skála. Přílohou knihy je krátký dokumentární film Petra Barana.

288 str., 13,5×18 cm, brož., DVD s filmem

ISBN 978-80-88060-08-6

Vychází 6. 11. 2017

Zveme na slavnostní uvedení knihy při sté Bohoslužbě Desert v neděli 12. 11. od 18.00 v Klubu Desert, Rooseveltova 591/11, Brno.

Pavel Skála, O SVATOSTI MILOSRDNÉHO BOHA

obálka O svatosti milosrdného Boha

Pavel Skála (1956–2003) působil jako diakon a farář ve sborech českobratrské církve ve Strmilově, Miroslavi a Horní Krupé. K desátému výročí jeho úmrtí vychází výbor z jeho kázání. Editor Jiří Šimsa je sestavil do několika souvislých celků: na Mariino Magnificat, na texty z proroků Izaiáše, Micheáše a evangelistů Matouše a Jana. Promlouvají k posluchači překvapivě aktuálně, už tím, že do obzoru kazatele patří i bolavé otázky společnosti a poslání a místa církve v současném světě. Zejména ovšem zaujme poctivost, s níž kazatel vykládá poselství biblických svědků a sebe i své posluchače vystavuje jejich výzvám, zaslíbení, kritice i překvapivé nadějnosti.

Svět je už nakousnut evangeliem. Hospodin snižuje vyvýšené, k poníženým a hladovým obrací svou tvář. Bylo li zkraje řečeno: Bůh shlédl tam, kam nikdo nepohlédne, teď se ještě dopoví: Bůh povýšil ponížených. Už se tak stalo a tohle se nezmění.“ …  Prorocké slovo vnáší neslýchanou naději navzdory všem zkušenostem, které jsme za celá tisíciletí učinili my lidé s válkami, s mírovými programy, s různými náboženstvími, se sebou samými. Právě tehdy, kdy národy stále ještě nacvičují válku, má sijónský sbor o to zřetelněji vyjít na cestu pokoje.“

Doslov napsal Jaroslav Vítek. Edice Homiletica sv. č. 7

128 str., EMAN, Benešov 2013, ISBN 978-80-86211-90-9

Štěpán Hájek – Marika Bumbálková, JONÁŠ

obálka JonášOriginálně výtvarně pojatá kniha kázání.

Deset kázání o Jonášově útěku a cestě do Ninive se stává čtenáři překvapivě současným průvodcem na cestě, kde může nalézt své životní poslání a místo. Ilustrace mladé brněnské výtvarnice nepředstavují jen odpověď zaujatého posluchače, ale též další svébytnou interpretační rovinu. Čtenář je osloven příběhem a inspirovaným kazatelem a znovu ponoukán ilustrátorkou: Koukej, jak ještě s tebou může příběh zatočit!

Formát 16,5×23 cm, poloplátěná vazba, 96 stran, ISBN 978-80-86211-74-9

Svědectví o světle

Bilanční postila lodníka, písmáka, pastýře, zapáleného kazatele a debatéra, v jehož blízkosti mnozí nacházeli nové světlo. Kázání meditačně ponořená do Kralické bible a otevřená nouzím i scestím dnešních křesťanů i jejich souputníků. S kresbami a reprodukcí obrazu Miroslava Rady.

Jaroslav Vítek, PŘIJMI NÁS JEŠTĚ I DNES

obálka Přijmi nás ještě i dnes

Modlitby z Blahoslavova domu

Výběr ze vstupních modliteb k bohoslužbám po celý církevní rok.
Pozvání pro ty, kdo hledají, s čím se postavit před Boží tvář, i vítaná změna pro ty, kdo hledají inspiraci (nejen) při přípravě k bohoslužbám. Určeno návštěvníkům bohoslužeb, necírkevním zájemcům i kazatelům.

„Bylo v nich řečeno mnoho, a ještě více otevřeno oknem do pracovny modlitebníka Jaroslava Vítka“ (z doslovu Jiřího Šimsy)

ISBN 978-80-86211-94-7
brož., 84 s. 13,5×18 cm, s fotografickým doprovodem Benjamína Skály

Johanna Zbořilová …NAKONEC BUDE SPASEN I ĎÁBEL

Soubor kázání, biblických úvah, modliteb a liturgických textů předčasně zesnulé evangelické kazatelky. Konfrontace syrových životních témat a nejhlubších východisek křesťanské zvěsti. Edice Homiletica č. 6.

Verzi pro čtečky objednávejte u Kosmase na https://www.kosmas.cz/knihy/195546/...-nakonec-bude-spasen-i-dabel/

Petr Pazdera Payne, CO JE TI DO NÁS, JEŽÍŠI NAZARETSKÝ?

Patnáct kázání evangelického spisovatele a faráře na tradiční perikopy i méně obvyklé texty. Naléhavost zápasu o nalezení zvěsti umocňuje vynalézavý jazyk. S předmluvou Pavla Rejchrta. 112 s.

Štěpán Hájek, VYJDI, I VYŠEL

obálka Vyjdi i vyšelJedenadvacet kázání na příběh Abrahamův

Řada kázání o Abrahamovi, která inspirativně představují jeho příběh a zasahují do leckdy překvapivých aktuálních souvislostí. Osobitá práce se slovem dává proznívat Slovu. Dramaturg Josef Kovalčuk napsal doslov inspirován tím, jak se autorovo zvěstování odráží ve světě kultury.

Edice Homiletica sv. 5

Biblická víra je vírou exodu, Hospodin je Bohem vyjití ze života starého, falešného a otrockého na cestu novou. Hospodin je výzva, kterou slyšíme v sobě, v srdci, ale zároveň je to energie a síla jakoby odjinud, jakoby zvenčí: Vydej se jinam, žij jinak, pojď jinudy než dosud, vykroč za cílem, který je v budoucnosti a který má smysl!

Brož., 148 str. A5

Štěpán Hájek, PŘÍBĚHY NOVÝCH POČÁTKŮ

obálka Příběhy nových počátků2. vydání řady kázání na Genesis 1–11. Výklady příběhů o stvoření z pera kazatele, který zdaleka neoslovuje jen církevní veřejnost. Doplněno o texty z uvedení knihy v brněnském Kabinetu múz. 144 s.,