František Laichter – Jiří Lach (ed.), O UMLČENÉ KULTURNÍ EPOŠE (I+II díl)

František Laichter, Jiří Lach (ed.)
O umlčené kulturní epoše. Kus nakladatelské historie

Dvojdílné paměti významného českého nakladatele Františka Laichtera (1902–1985), syna a dědice nakladatelství Jana Laichtera (1858–1946). Paměti psal v sedmdesátých letech jako svědectví o bohatém kulturním životě masarykovské republiky. Zachycuje duchovní motivy, jež vedly k založení Laichtrova nakladatelství, i jeho pozoruhodný rozvoj. Popisuje jednotlivé edice (včetně teologických a filosofických publikací) i způsob, jakým byly jednotlivé tituly vybírány – zejména s odpovědností za společenský a duchovní rozvoj československé demokracie. S vděčností i kriticky se vrací k osobním duchovním zdrojům a inspiracím: Ch. Péguymu, E. Rádlovi, J. L. Hromádkovi, J. Šimsovi, F. Žilkovi (a jeho překladu Nového Zákona), J. B. Součkovi.

Paměti odrážejí zápasy s cenzurou za nacistické okupace, význam historika K. Krofty, krátký poválečný vzmach i podrobný popis mechanismů, jimiž nakladatele likvidovala komunistická moc. Závěrečné kapitoly jsou věnovány autorovu působení v nakladatelství Kalich. Nakladatelská historie F. Laichtera přibližuje známé i pozapomenuté osobnosti kulturního a politického života, Akademické Ymky a českobratrské církve. Celý text je prodchnut étosem služby kvalitní knize.

Vydali Academia (Edice Paměť) a Eman, 1. vydání 2021, ISBN 978-80-200-3213-3 (Academia), 978-80-88060-25-3 (EMAN)

1796 s. 13×20cm, váz. 2 díly

Farní sbory ČCE mohou tento titul objednat na synodní radě za zvýhodněnou cenu.

Katalogová cena: 1 200 Kč